top of page
  • Yazarın fotoğrafıHasan Kurşun

360 Derece Pazarlama Nedir? Özellikleri Nelerdir? Yöntemleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 23 TemGünümüzde önem kazanan bir kavram olan 360 derece pazarlama bütünleşik, çok yönlü ve çok kanallı bir pazarlama türüdür. Doğrudan hedef kitleye ulaşan basılı ve yazılı kaynakların hepsi marka mesajını iletmek üzere kullanılır ve markanın tüm platformlarda ve ortamlarda varlığı ve devamlılığı sağlanır.

Bu pazarlama türünde birçok departman görev alır ve her türlü reklamcılık enstrümanı kullanılır.

Bu bütünleşik pazarlama sisteminde tüketiciyi hedef alır ve tüketici satın alma davranışları odağında online ve offline stratejiler geri dönüşlere göre düzenlenir ya da yenilenir.

Çok yönlü iletişim teknikleri ile şekillenen bu yeni nesil pazarlama stratejisi, reklam kampanyalarının dijital mecralarda devamlılığını sağlar. 360 derece pazarlama stratejileri içerisinde online veya offline kanallar, bu kanallarda görev alanlar, mal ya da hizmet, ürün ve hizmet dağıtım kanalları, ürün ve fiyat fiyatlandırması, işletmenin satış performansı, satış öncesi ve satış sonrası destek ve müşteri memnuniyeti gibi faktörler rol oynar.

360 Derece Pazarlama Özellikleri

  • Markanın kanallar aracılığıyla verdiği mesaj pazarlama karmasının bütüncül bir parçasıdır.

  • İletişim, müşteri desteği ve pazarlama faaliyetleri ölçülebilir.

  • Stratejik temellerde yürür ve sonuçlara göre düzenlenir. Markanın karlılığı bu sayede en yüksek seviyeye çıkar.

  • Hedef kitleye göre evrilir ve hedef kitlenin yoğum kullandığı kanallarda yoğunlaştırılır.

  • Teknoloji her anlamda sonuna kadar kullanılır.

360 Derece Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

360 derece pazarlama her türlü online ve offline yöntemi içerir.

Marka


Renkler, logo, paket tasarımları ve fontlar markanın ilk bakışta verdiği mesajı belirler. Hedef kitlenin belirlenmesi sonrasında hedef kitleye göre oluşturulan bir marka tüketici karşısına çıktığında ilgi toplar.

Web Sitesi


Tüketiciyi adım adım satın almaya yönelten faktörlerden birisidir web sitesi. Satın alma yolunda ilerlerken ilgi çekici ve mantıklı bileşenlerin web sitesinde bulunması satış oranını artırır. Tüketici davranışları web sitesi sayesinde analiz edilir ve stratejik değişikler gerçekleştirilebilir.

Outdoor Reklamlar


Zaman sınırlaması yoktur. 7 gün 24 saat hedef kitle tarafından görülebilir. Mevsimden bağımsızdır ve geniş bir kitleye ulaşabilmenin en kolay yollarındandır. Marka bilinirliliğini artırmak ya da ürün tanıtımını sağlamak amacıyla kullanılabilir.

İtibar Yönetimi


PR, halkla ilişkiler ya da itibar yönetimi olarak geçer. Medya satın alma, kazanma, ya da oluşturma yöntemiyle markanın ve ürünlerin, hizmetlerin pozitif yönleri öne çıkarılır. Başarılı bir PR çalışması markanın bilinirliliği ve tüketicinin markaya yaklaşımı açısından önemlidir.

Dijital Reklam


Dijital reklam 360 derece pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Şu sıralar hemen hemen her platform üzerinden reklam verilebilir. Markanın tüketici ile buluşma sırasında kullanabileceği en etkin yöntemdir. Hedef kitlenin karşısına çıkartılan markanın stratejisi geri dönüş oranına ve karlılığa göre düzenlenir. Tüketici davranışları her fırsatta izlenmelidir.

SEO


Arama motoru optimizasyonunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları hangi sitelerden link aldığınız ve bu sitelerin ne kadar güvenilir olduğudur. SEO puanı arama motorları üzerinde sıralamanızı artırır ve pazarlama maliyetinizi önemli ölçüde düşürür.

Müşteri İletişimi


Müşteri iletişimi stratejilere yön verme ve yöntemlerin başarısını ölçümleme açısından önemlidir. Müşterilerin geri dönüşleri toplanarak daha güçlü ve gelişmiş stratejiler oluşturulur.

Sosyal Medya


Sosyal medya markanın varlığının devamlılığını sağlar. Sosyal mecralarda verilen reklamlar ve yapılan paylaşımlar bölgesel ya da küresel etki oluşturur.

E-Posta Kampanyaları


E-posta kampanyaları varolan müşterileri satın almaya yönlendirmek, yeni bir ürünü tanıtmak ya da gelişmelerden haberdar etmek için kullanılabilir.

Influencer Pazarlama ve Marka Elçileri


Kitlesel etkileri bulunan fenomenler, aktif sosyal medya kullanıcıları ve marka elçileri markaların güven kazanmasını ve hitap ettikleri kitlelerde tanınmasını sağlar.

Topluluk Oluşturma


İnsanlar katkıda bulundukları oluşumları severler. Hedef kitlenin ürün ya da hizmet etrafında bir topluluk oluşturması referans aracılığıyla gelen müşteri sayısını artırır. Aynı zamanda teknik destek gerektiren konularda topluluk üyeleri birbirine destek olur ve sorunun çözümü için gereken personel sayısı azalır.360 Derece pazarlama çözümleri için Yaratıcı Dijital üzerinden ya da info@yaraticidijital.com e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

10 görüntüleme0 yorum
bottom of page