top of page

Wix Üzerinde Bir Web Sitesinin SEO Ayarları ve Sosyal Paylaşım Görünümü Nasıl Düzenlenir?

Yaratıcı Dijital'den herkese merhaba🥳


Bu yazımızda sizlere Wix üzerinde sahip olduğunuz bir web sitesinin SEO ayarlarının ve sosyal paylaşım görünümünün nasıl düzenlendiğini göstereceğiz. Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyerek ya da yazının kalanındaki basamakları uygulayarak web sitenizin SEO ayarlarını ve sosyal paylaşım görünümlerini düzenleyebilirsiniz.


Öncelikle yapmanız gereken sitenizin kontrol paneline girip siteyi düzenle butonuna basmak.


Solda açılan menüde "Menüler ve Sayfalar" ögesine tıkladıktan sonra menünüzü ve aynı zamanda sayfalarınızı görüyor olacaksınız.


SEO Temel Kavramları

Fare ile düzenlemek istediğiniz sayfa linkinin üzerine geldiğinizde sağ tarafta bulunan üç noktaya tıkladığınızda sayfa hakkında seçenekler açılacak.

Açılan seçeneklerden SEO temel kavramlarını seçtiğinizde SEO ayarlarını düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Ekranda yazdığınız SEO başlığı siteniz arama sonuçlarında listelendiğinde görünecek olan başlıktır. Meta açıklaması ise bu başlığın altında görünen açıklamadır. Başlık için limit 50-60 karakterken açıklama için limit 160-165 karakterdir.


Açıklamanız ve başlığınız bu limitlerden uzun olacak olursa tamamı değil sadece limit içinde kalan kısmı görünecektir. Açıklamanın ve başlığın ilgi çekici ve potansiyel arama terimlerini ya da bölgesel bir işletme iseniz konumunuzu içeriyor oluşu fayda sağlayacaktır.


Sosyal Paylaşım Görünümü

Sosyal paylaşım görünümünü düzenlemek için aynı ekranda sosyal paylaşım sekmesine gelmeniz yeterli olacak. Burada sosyal paylaşımda görünecek başlığı, açıklamayı ve fotoğrafı ayarlamanız mümkün. Bunları yaparken fotoğrafınızın dikkat çekici olması sizler için görünen en büyük öge o olacağından fayda sağlayacaktır.


Burada ayarladığınız görüntü, başlık ve açıklama Facebook, Instagram, LinkedIn gibi platformlarda sayfa linkini paylaştığınızda oluşacak görüntüyü ayarlar.


Gelişmiş SEO


Yapılandırılmış Veri İşaretlemesi

Yapılandırılmış veri işaretlemerinde karşınıza "Yeni ekle" butonu çıkacak. Buraya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir isim ve JSON-LD alanı göreceksiniz. İkinci alanı kendiniz yazmak zorunda değilsiniz. Bu aracı kullanarak JSON-LD içeriğini oluşturabilirsiniz.

Yapılandırılmış veri işaretlemeleri arama sonuçlarında sayfanızda bulunan makale, video, sık sorulan sorular, etkinlik, tarif vb ögeleri tanımlamanızı ve arama sonuçlarında bu ögeleri göstermenizi sağlar. Bu sayede arama sonuçlarında daha zengin görünen bir web sitesine sahip olabilirsiniz.


Robots Meta Etiketi

Robots meta etiketi sayfanızla ve içeriğiyle ilgili arama motorlarına ne yapıp yapmamaları gerektiğini söyler. Etiketlerle ilgili detaylı bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz.Daha fazla Wix, Wordpress, Dijital Pazarlama dersi için Yaratıcı Dijital Youtube Kanalını, Instagram Hesabını ve yaraticidijital.com'u takip etmeyi unutmayın. Sorular ve öneriler için info@yaraticidijital.com ile iletişime geçebilirsiniz.

9 görüntüleme0 yorum